Mediacje rozwodowe – co musisz o nich wiedzieć?
Jeśli rozważasz podjęcie decyzji o rozstaniu i pozostajesz w związku małżeńskim, jedynym sposobem rozwiązania zawartego wcześniej małżeństwa jest rozwód. Rozwód orzeka sąd cywilny (sąd okręgowy). Zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości uzyskania rozwodu przed innym organem.
Czy zatem każdy przyszły rozwodnik skazany jest na długi proces sądowy i ujawnianie przed sądem najbardziej intymnych kwestii dotyczących jego małżeństwa?
Na szczęście nie! Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze w rozwodzie, zapraszam Cię do przeczytania niniejszego artykułu.
Mediacje w sprawach o rozwód i separację zostały uregulowane w przepisach w art. 436, art. 445 ze zn.2 , oraz w art. 183 ze zn.1 – 183 ze zn.15 Kodeksu postępowania cywilnego.
W sprawach o rozwód lub separację, mediacje mogą być prowadzone na wniosek jednej strony, na podstawie umowy o mediację zawartą przez strony, a także na podstawie decyzji sądu – za zgodą stron.
Tak więc mamy trzy drogi do przeprowadzenie między stronami mediacji:
- może być to inicjatywa sądu (wówczas wydaje on postanowienie o skierowaniu stron do mediacji),
- może być to inicjatywa jednej strony (wówczas strona ta kieruje wniosek do mediatora o przeprowadzenie mediacji i załącza do tego wniosku dowód doręczenia jego odpisu drugiej stronie),
- strony mogą zawrzeć umowę o mediację.
Naczelną zasadą mediacji jest jej dobrowolność, tak więc nie można nikogo zmusić do wzięcia udziału w mediacji. Co istotne, brak zgody na mediację nie jest okolicznością obciążającą, tzn. nie będzie odebrana przez sąd jako wyraz złej woli.
Dobrowolność mediacji oznacza także, iż w każdej chwili można się z niej wycofać. Wówczas mediator sporządzi protokół, w którym wskaże, że strony nie doszły do porozumienia i nie zawarły ugody. Tutaj również nie będzie to negatywnie wpływało na sytuację procesową tej strony, która z mediacji się wycofała.
Nie w każdej sprawie mediacja rozwodowa będzie możliwa do przeprowadzenia. Dzieje się tak np. wtedy, gdy w danym małżeństwie miała miejsce przemoc domowa. W takiej sytuacji spotkanie ofiary przemocy ze sprawcą narażałoby ją na ponowną wiktymizację, czyli ponownie przeżywałaby ona stres w związku z kontaktem z małżonkiem.
Co istotne, mediacje mają na celu wesprzeć strony w sformułowaniu porozumienia (w formie ugody), zatem mimo generalnego odformalizowania tego procesu, istnieją pewne reguły, które należy przestrzegać.
Mediacja cechuje się pewnymi ogólnymi zasadami, jednak każdy mediator, bądź to ośrodek mediacyjny, w ramach prowadzonej praktyki może wyznaczyć swój własny regulamin, który uczestnicy mediacji zobligowani są stosować.
Jaki regulamin obowiązuje w mojej kancelarii podczas prowadzenia mediacji? O tym możesz przeczytać tutaj.
Jak to wygląda w mojej kancelarii? Mediacja w sprawie rozwodowej krok po kroku:
Jeśli zgłaszają się do mnie małżonkowie, którzy zamierzają wszcząć postępowanie rozwodowe, wówczas możemy z moim wparciem spróbować sporządzić tzw. porozumienie rodzicielskie, nazywane też planem wychowawczym. Porozumienie to podpisują strony i mediator. W przeciwieństwie do ugody (np. w sprawie o alimenty), nie występujemy tutaj do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie tego porozumienia, ale stanowi on załącznik do pozwu rozwodowego.
Otóż trzeba wiedzieć, iż sąd rozwodowy ma obowiązek orzec nie tylko o rozwodzie stron, ale także o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi, wysokości alimentów. Jeśli nie przedłuży to postępowania, sąd podzieli także majątek stron.
W mediacji oprócz ww. kwestii dotyczących dzieci, można również ustalić, czy rozwodzimy się zgodnie, czyli bez orzekania o winie, jaki będzie podział majątku wspólnego (majątek dzieli sąd, w mediacji możemy ustalić zasady, w jaki sposób ten majątek chcemy podzielić), jak będziemy tym majątkiem zarządzać i jak z niego korzystać (np. nie dzielimy majątku, ale ustalamy, że z tych nieruchomości będzie korzystała ta strona, a z tamtych nieruchomości będzie korzystała druga strona).
Kiedy już wiem, z jakim problemem zgłaszają się do mnie małżonkowie, tłumaczę im przebieg, cel, procedury mediacji, i jeśli są zdecydowane, podpisujemy dokumenty – umowę o mediację oraz umowę o przeprowadzenie mediacji.
Jakie dokumenty powstają w mediacji?
- Umowa o mediację,
- Umowa o przeprowadzenie mediacji,
- Protokół z mediacji,
- Ugoda/Porozumienie rodzicielskie,
- Wniosek o zatwierdzenie ugody.
Więcej na temat dokumentów, które są sporządzane w procesie mediacji możesz przeczytać TUTAJ.
Koszty – kto płaci za mediację?
Koszty postępowania mediacyjnego ponoszą strony. Jeśli jest to mediacja ze skierowania sądu, koszty mediacji reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym. Jeżeli są to mediacje prywatne (na mocy umowy stron), wówczas stawki ustala mediator. Stawki obowiązujące w mojej kancelarii można sprawdzić w zakładce Cennik.
Dlaczego mediacje rozwodowe są takie korzystne?
Mediacje rozwodowe pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Jeśli w mediacji uda Wam się dojść do porozumienia i ustalić najważniejsze kwestie, postępowanie przed sądem powinno skończyć się już na pierwszej rozprawie, a przesłuchanie stron sąd ograniczy do minimum.
O licznych korzyściach wynikających z mediacji, możesz przeczytać TUTAJ.
Jeśli masz pytania, bądź potrzebujesz porady prawej, możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego.