Jesteś osobą dotkniętą przemocą domową? Zobacz, co możesz zrobić.

przemoc domowa

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą domową, pamiętaj, że nie musisz czuć się w tej sytuacji bezsilna i bezradna. Państwo, a właściwie powołane do tego odpowiednie organy, mają zagwarantować Ci pomoc, wsparcie i ochronę w tej sytuacji. 

W pierwszej kolejności, o fakcie zaistnienia względem Ciebie, lub innej – bliskiej, bądź znanej Ci osoby – poinformuj funkcjonariusza Policji (zadzwoń pod numer alarmowy, bądź skontaktuj się bezpośrednio z dzielnicowym). Możesz także poinformować pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej (GOPS lub MOPS). 

Do przyjęcia zgłoszenia, czy też wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” uprawnione są także inne osoby, choćby nauczyciele, czy lekarze. Jednak w praktyce najwięcej zgłoszeń trafia do policjantów i pracowników ośrodków pomocy społecznej. 

Jeśli zgłosisz się z obrażeniami do szpitala, wówczas lekarz powinien wystawić zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej. 

Takie zaświadczenie jest dowodem w sprawie o stosowanie przemocy domowej (lekarz powinien sam wszcząć procedurę „Niebieskie karty”, bądź poinformować Policję), może być także dowodem w sprawie o przestępstwo znęcania się (jeśli oczywiście zachodzą ku wszczęciu takiego postępowania odpowiednie przesłanki). W zaświadczeniu tym lekarz opisuje m.in. wywiad przeprowadzony z pacjentem obejmujący okoliczności doznania uszkodzeń ciała, w szczególności miejsca, czasu i sposobu ich powstania. Lekarz udzielający pomocy medycznej wypełnia w tym zaświadczeniu również rubrykę dotyczącą opinii o przyczynach i czasie doznania uszkodzeń ciała. Jest to nic innego jak obdukcja lekarska. Taką obdukcję może wykonać każdy lekarz. 

Niebieska linia – czym jest, kto i w w jakich okolicznościach może z niej skorzystać?

Niebieska linia to ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie. Oferuje ono całodobową pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Numer alarmowy jest bezpłatny dla osób dzwoniących i czynny jest całą dobę: 800 – 12 – 00 – 02.

Osoba dotknięta przemocą domową może liczyć na odpowiednie wsparcie ze strony uprawnionych organów. 

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat procedury tzw. Niebieskiej Karty, zapraszam Cię do wpisu.: „Przemoc domowa i Niebieska Karta”. 

Jeśli masz pytania, bądź potrzebujesz porady prawej, możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *