Jak napisać porozumienie rodzicielskie?
Przyjmuje się, że porozumienie rodzicielskie powinno drobiazgowo określać wszystkie ważne sprawy dziecka po to, by zminimalizować ryzyko powstania sporów na tym tle w przyszłości. Szczegółowość porozumienia zależy również od relacji rozwodzących się małżonków. Jeśli potrafią oni ze sobą współpracować, wystarczające będzie ograniczenie porozumienia do najważniejszych kwestii, bez drobiazgowego doprecyzowywania każdej z nich.
Przygotowując porozumienie, rodzice mogą skorzystać z pomocy prawnika, czy mediatora. Coraz częściej prawnicy łączą obie te funkcje, co wydaje się bardzo korzystne dla stron. Dzięki temu strony mają gwarancję, że przygotowane przez nich porozumienie odpowiada prawu, zgodne jest z dobrem dziecka i zostanie zaaprobowane przez sąd rozwodowy.
Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem i chcesz uregulować kwestie dotyczące dzieci po rozwodzie, zapraszam Cię do kontaktu.
Przyjmuje się, że porozumienie powinno zawierać elementy obligatoryjne, przy czym można je uzupełnić o postanowienia dodatkowe. Porozumienie musi nadawać się do wykonania po uprawomocnieniu się wyroku, a jego treść sąd ocenia pod kątem zgodności z dobrem dziecka.
Sądowa kontrola treści porozumienia oznacza, że sąd nie przenosi automatycznie zapisów porozumienia do treści wyroku, ale jeśli uzna, ze są one zgodne z dobrem dziecka, wówczas ma obowiązek je uwzględnić.
Jak napisać porozumienie rodzicielskie?
Z treści art. 58 k.r.o. wynika, iż porozumienie rodzicielskie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Nie istnieje jeden uniwersalny wzór takiego pisma, czy formularz. Przyjmuje się, że w porozumieniu rodzice powinni uregulować wszystkie ważne kwestie dotyczące ich dziecka (dzieci), a zatem sposób wykonywania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, utrzymywania kontaktów z dziećmi, czy alimentów.
Obligatoryjne elementy porozumienia rodzicielskiego:
- Władza rodzicielska nad dzieckiem (dziećmi) stron,
- Miejsce pobytu dziecka (dzieci) stron,
- Kontakty dziecka (dzieci) z tym z rodziców, z którym dziecko nie będzie zamieszkiwało na stałe po rozwodzie.
Porozumienie rodzicielskie może regulować także kwestię alimentów na dziecko (dzieci) rozwodzących się małżonków.
Poza tym najważniejszymi kwestiami, strony mogą zawrzeć szereg postanowień dodatkowych. Mogą one dotyczyć np.:
- kwestii zgody obojga rodziców na zagraniczny wyjazd dziecka,
- każdorazowego informowania o chorobie dziecka,
- wspólnego decydowania o wyborze szkoły, profilu szkoły,
- zgody na publikację wizerunku dziecka przez placówkę szkolną,
- zasad przechowywania i wydawania dokumentów dziecka (dowód osobisty, paszport),
- wyboru zajęć dodatkowych przez dziecko,
- zasad ponoszenia dodatkowych kosztów, takich jak np. zakup sprzętu sportowego (narty, rower), zakup komputera,
- zasad odbierania dzieci z placówek edukacyjnych.
Co ciekawe, w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie przestrzega zapisów porozumienia, a powoduje to zagrożenie dla dobra dziecka, sąd może wydać odpowiednie zarządzenia na podstawie art. 109 k.r.o. Niemniej jednak uznaje się, że porozumienie rodzicielskie ma charakter „umowy dżentelmeńskiej”. Od dobrej woli rodziców zależy, czy będą przestrzegać wszystkich zapisów, które znalazły się w zawartym wcześniej porozumieniu.
Porozumienie rodzicielskie zazwyczaj stanowi załącznik do pozwu, ale może też stanowić załącznik do odpowiedzi na pozew, czy dalszych pism procesowych stron. Zdarza się, że stronom udało się porozumieć co do takich kwestii, jak wykonywania władzy rodzicielskiej, miejsce zamieszkania dziecka i realizacja kontaktów z dzieckiem, natomiast nie zdołali się porozumieć co do alimentów. Wówczas o tej kwestii rozstrzygnie sąd.
Czy można zmienić plan rodzicielski w późniejszym czasie?
Wydaje się, że zamysł planu rodzicielskiego jest taki, by rósł on wraz z dzieckiem. Oznacza to, że rodzice mogą być elastyczni w zakresie recypowania jego postanowień w swojej codzienności, o ile są oczywiście w tym zgodni. W razie potrzeby, można porozumienie „aneksować”, dostosowując do obecnej sytuacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu planu rodzicielskiego, zapraszam Cię do kontaktu. Jako mediator pomogę Wam prowadzić rozmowy dotyczące przyszłej sytuacji Waszego dziecka (dzieci), a jako radca prawny zadbam o to, by porozumienie to odpowiadało prawu i nadawało się do wykonania. Możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego.