Dowody w sprawie rozwodowej – wydruki wiadomości, zdjęcia, nagrania 

dowody w procesie rozwodowym

Jeśli zamierzasz wnieść pozew o rozwód, zapewne zastanawiasz się, jakie dowody do niego załączyć. 

Należy pamiętać, że sprawy rozwodowe należą do kategorii spraw cywilnych. Oznacza to, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tej osobie, która z faktu tego wyprowadza skutki prawne. 

Jeżeli zatem np. żona domaga się rozwodu z wyłącznej winy męża, polegającej na jego zdradzie, powinna ten fakt przed sądem udowodnić (chyba, że mąż przyzna się do winy). 

Jakie środki dowodowe są dopuszczalne w sprawie o rozwód?

  • dokumenty urzędowe (wyroki w innych sprawach, np. w sprawie karnej o znęcanie, protokoły policyjne z interwencji, postanowienia komornika),
  • dokumenty prywatne (np. korespondencja między stronami, pamiętniki, zdjęcia, nagrania, wydruki wiadomości tekstowych, zdjęć z portali społecznościowych),
  • zeznania świadków,
  • oględziny,
  • opinie biegłych,
  • zeznania stron. 

Poniżej omówię dowody z dokumentów, w tym dowody z wydruków wiadomości tekstowych, czy zdjęć.

Dokumenty

Dowodami w postępowaniach sądowych są najczęściej dokumenty. Wyróżnia się dokumenty urzędowe i dokumenty prywatne. 

Dokumenty urzędowe stanowią dowód tego, co stwierdził w nich organ władzy publicznej, organ państwowy, czy inne organizacje (zawodowe, samorządowe, spółdzielcze w zakresie zleconych im spraw z zakresu administracji publicznej). Dokumenty te muszą być sporządzone w przewidzianej przez przepisy prawne formie. Sąd przyjmuje jako udowodnione to, co wynika z treści dokumentu urzędowego. Sąd nie weryfikuje treści takiego dokumentu, nie poddaje go ocenie. 

W sprawie rozwodowej przykładem takich dokumentów mogą być skrócone odpisy aktów stanu cywilnego (małżeństwa stron, urodzenia ich dzieci), dowody osobiste i paszporty, wyroki sądowe (np. wyrok karny), odpisy akt sądowych, odpisy dokumentów podatkowych, zaświadczenia szkolne, decyzje administracyjne. 

Dokumenty prywatne to wszelkie inne dokumenty, które nie mają przymiotu „urzędowości”. Taki dokument stanowi stanowi dowód tego, że dana osoba złożyła oświadczenie, które jest w nim zawarte. Dokument prywatny powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem. Sąd uzna, że osoba, która podpisała dany dokument, złożyła takie oświadczenie, natomiast nie przyjmie jako pewnik, co w tym dokumencie zostało stwierdzone. Sąd zatem ma prawo zweryfikować prawdziwość takiego dokumentu. 

Wydruki e-maili, SMS-ów, korepondencji na Messenger, What’s App

Coraz powszechniejsze staje się, że strony w sprawie rozwodowej, czy rodzinnej załączają wydruki wiadomości tekstowych wysyłanych w drodze mailowej, czy też poprzez różne komunikatory. Takie dokumenty mogą być załączone do pozwu, czy odpowiedzi na pozew. Dysponują one taką samą mocą, jak wszystkie inne środki dowodowe. Sąd podda je zatem ocenie, mając na uwadze zasady logiki i doświadczenia życiowego. 

Czy zdjęcia i nagrania mogą być dowodem w sprawie rozwodowej?

Oprócz wiadomości tekstowych, dowodem w sprawie mogą być bilingi, zdjęcia, czy nagrania video. Oczywiście, podobnie jak wyżej, sąd podda te dowody ocenie. Najczęściej takie zdjęcia, czy nagrania mają za zadanie udowodnić zdradę małżeńską.

Zdarza się, że sąd nie dopuści dowodów, kiedy uzna, że zostały one uzyskane niezgodnie z prawem, np. wskutek „włamania się” do cudzego konta na platformie społecznościowej (np. Facebook), czy też w sytuacji nielegalnego podsłuchu. 

Osoby zamierzające się rozwieść często zastanawiają się, czy wydruki z portali społecznościowych mogą być dowodem w sprawie. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. 

Warto jednak pamiętać o tym, by uzyskane w ten sposób informacje pochodziły z legalnego źródła. Jeśli więc na przykład zamierzasz przedłożyć w sądzie wydruk korespondencji z drugą stroną, jaką prowadziliście na Messenger, to dowód ten uzyskałeś legalnie. Jeśli natomiast „włamałeś się” na konto swojej małżonki, przeczytałeś jej korespondencję z inną osobą i zamierzasz przedstawić ją w sądzie, jako dowód w sprawie, sąd może odrzucić taki dowód z uwagi na to, iż pochodzi on z nielegalnego źródła. Co więcej, trzeba mieć świadomość tego, że takie zachowanie wyczerpuje znamiona przestępstwa. 

Jeśli natomiast masz dostęp do konta małżonki, bowiem konto jest w trybie stałego zalogowania (nie musisz wpisywać loginu i hasła), i zdążysz zrobić „zrzuty ekranu”, tzw. screeny, wówczas nie popełniasz przestępstwa. 

 Jak wskazuje praktyka orzecznicza, sądy często dopuszczają dowody w sprawie rozwodowej, także te, które pochodzą z nielegalnego źródła. Ponadto sąd cywilny nie zawiadamia automatycznie prokuratury o podejrzeniu popełnionego w ten sposób przestępstwa. Może to zrobić osoba pokrzywdzona, czyli twój współmałżonek, gdyż jest to przestępstwo ścigane na wniosek. 

Czy wydruki zdjęć z portali społecznościowych mogą być dowodem w sprawie o rozwód?

Wydruki zdjęć z Facebooka, czy Instagrama mają status dokumentu prywatnego. Mogą stanowić zatem dowód w sprawie, który sąd podda ocenie. 

Sądy często wykazują pewną podejrzliwość wobec takich dowodów, a to z tej przyczyny, że dość łatwo można ingerować w ich treść. W tej sytuacji można pokusić się o zapisanie strony internetowej na twardym dysku komputera, a następnie zapisać na nośniku pendrive, czy płycie CD. 

Jeśli masz pytania, bądź potrzebujesz porady prawej, możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego. 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *