|

Dokumenty, które powstają w mediacji

mediacje rozwodowe

Mediacja, to w stosunku do postępowania sądowego, bardzo uproszczona i odformalizowana procedura. Jednak i tutaj powstają określone dokumenty.

Jakie zatem dokumenty powstają w trakcie prowadzenia mediacji?

Dokumenty, które powstają w mediacji, to: umowa o mediację, umowa o przeprowadzenie mediacji, ugoda, protokół, wniosek o zatwierdzenie ugody do sądu.

Umowa o mediację

Umowę tę zawierają między sobą strony. To prosta umowa, w której określamy strony mediacji, przedmiot mediacji, osobę mediatora. Umowę o mediację podpisują strony.

Umowa o przeprowadzenie mediacji 

Zawierana jest miedzy stronami a mediatorem. Dotyczy takich „technicznych” kwestii, jak: miejsce prowadzenia mediacji, czas (ilość i terminy spotkać – zarówno wspólnych, jak i indywidualnych), wskazanie osoby mediatora, wynagrodzenie mediatora (wysokość wynagrodzenie, sposób i termin zapłaty), przedmiot mediacji. Tę umowę podpisuje mediator i strony.

Protokół z mediacji 

Protokół jest dokumentem, który sporządzany jest zawsze, tj. niezależnie od tego, czy strony doszły do porozumienia i zawarły ugodę, czy też nie. W protokole nie są zawierane szczegółowe informacje na temat przebiegu mediacji, tylko najważniejsze, m.in: kiedy odbyły się spotkania mediacyjne, i jaki był rezultat tych spotkań, tj. czy strony zawarły ugodę, czy nie. Jeśli strony zawarły ugodę, może ona stanowić część protokołu, bądź być jego załącznikiem. Protokół podpisują strony i mediator. 

Ugoda/Porozumienie rodzicielskie 

Ugodą, czyli porozumieniem małżonków strony mogą uregulować wszystkie kwestie przedstawione do mediacji w postanowieniu Sądu, bądź tylko niektóre z nich – te, które chcą uregulować. Pozostałe, stanowiące element wyroku, zostaną wówczas rozstrzygnięte w drodze decyzji sądu. Strony podpisują ugodę. W ugodzie mogą także zostać uregulowane kwestie, które nie są wskazane w postanowieniu sądu. Jeśli jest to mediacja umowna, przedmiot mediacji określają same strony, zatem może być to ugoda dotycząca wyłącznie alimentów na dzieci. 

Wniosek o zatwierdzenie ugody 

Wniosek ten składany jest do sądu (właściwego do rozpoznania sprawy) wraz z zawartą ugodą. Wniosek ten może złożyć strona, bądź mediator. Zatwierdzona przez sąd ugoda (postanowieniem) ma moc ugody sądowej (czyli tak, jakby strony zawarły ugodę przed sądem). Jeśli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji (np. ugoda alimentacyjna) sąd zatwierdza ją poprzez nadanie jej klauzuli wykonalności. Wniosek o zatwierdzenie ugody jest bezpłatny. 

Jeśli masz pytania, bądź potrzebujesz porady prawej, możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *