Alimenty na czas ciąży
Ostatnie momenty ciąży, a także czas po porodzie – połóg, to jednocześnie wyjątkowy, ale i trudny czas dla każdej mamy. Jest to okres, kiedy kobieta w zasadzie nie ma możliwości zarobkowych, albo są one znacznie ograniczone. Z tego też względu, przyszła mama może się domagać od ojca dziecka alimentów na czas ciąży.
Czym są alimenty na czas ciąży?
Jeśli ojcem dziecka nie jest mąż matki, czyli dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, wówczas matka dziecka może żądać jeszcze w czasie ciąży odpowiedniej sumy pieniężnej na pokrycie kosztów jej utrzymania przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na pokrycie kosztów utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.
Zgodnie bowiem z treścią art. 142 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli ojcostwo mężczyzny niebędącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
Warto wskazać, że taki pozew może wytoczyć matka dziecka w każdym momencie ciąży, a więc jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Matka dziecka może również dochodzić zasądzenie kwoty tytułem pokrycia kosztów związanych z ciążą, porodem i połogiem. Jest to jednorazowa, zryczałtowana kwota za wydatki, jakie poniosła matka dziecka, a które związane były z ciążą, porodem i połogiem. Są to zazwyczaj koszty wizyt lekarskich, badań KTG u położnej, koszty zakupu ubranek i akcesoriów dziecięcych, koszt zakupu witamin dla matki, ubrań ciążowych itp.
Zgodnie z treścią art. 141 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Jest zatem możliwe, by jednym pozwem matka dziecka dochodziła takich roszczeń, jak:
- ustalenie ojcostwa,
- alimentów na dziecko,
- orzeczenia o nazwisku dziecka i władzy rodzicielskiej ojca dziecka,
- zasądzenie kwoty tytułem pokrycia kosztów związanych z ciążą, porodem i połogiem,
- zasądzenie kwoty tytułem pokrycia kosztów jej utrzymania przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na pokrycie kosztów utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.
Czy warto składać taki pozew i dochodzić alimentów za czas ciąży?
W mojej ocenie warto złożyć taki pozew wówczas, gdy gdy sytuacja prawna, a w następstwie również bytowa dziecka jest nieuregulowana, tj. ojciec dziecka nie uznał dobrowolnie dziecka przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Takim pozwem możemy dochodzić kilku roszczeń jednocześnie, co jest bardzo korzystne i ułatwia sprawę. Domagamy się uznania ojcostwa, możemy wystosować żądanie odnośnie do nazwiska dziecka (czy ma to być nazwisko matki, nazwisko ojca, czy też nazwisko dwuczłonowe składające się z nazwisk obojga rodziców), możemy żądać zasądzenia jednorazowo kwoty pokrycia kosztów związanych z ciążą, porodem i połogiem, zasądzenia na rzecz dziecka comiesięcznej kwoty tytułem alimentów, a także domagać się zwrotu kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu i dziecka w okresie trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu. W takim pozwie możemy również domagać się orzeczenia o władzy rodzicielskiej ojca (np. jej ograniczenia, czy nawet pozbawienia).
Gdzie składamy pozew o alimenty na czas ciąży?
Pozew o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz zasądzenie kwoty tytułem pokrycia kosztów związanych z ciążą, porodem i połogiem oraz trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu i dziecka w okresie trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu można złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Można również wnieść takie powództwo do sądu właściwości ogólnej, tj. właściwego ze względu na miejsce zamieszkania bądź pobytu pozwanego.
Pozew o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz zasądzenie kwoty tytułem pokrycia kosztów związanych z ciążą, porodem i połogiem nie podlega opłacie sądowej.
Z racji tego, iż postępowania sądowe nierzadko trwają długi czas, warto złożyć wniosek o zabezpieczenie dochodzonych roszczeń na czas trwania postępowania.
Jeśli masz pytania, bądź potrzebujesz porady prawej, możesz się ze mną skontaktować drogą telefoniczną (+48 781 691 647) lub mailową (sekretariat@kancelaria-lgk.pl). Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego.